Kolejna aktualizacja oprogramowania w PlayStation 4 jest coraz bliżej. Programiści z Sony ciągle pracują nad zwiększeniem możliwości nowej konsoli Sony. Tym razem jednak jednymi z głównych „nowości” na PS4 mają być elementy, które znamy od lat z PlayStation 3. Można rzec „lepiej późno niż wcale”.

PlayStation 3 było początkowo reklamowane jako iście multimedialny kombajn. Przypomnijmy sobie pierwsze wersje konsoli – 4 porty USB, czytnik kart pamięci, obsługa Super Audio CD, Media Servera, formatów audio i wideo, możliwość zainstalowania Linuxa. Pod względem obsługi multimediów było naprawdę świetnie.

Na PS4 było zupełnie inaczej, co nie spotkało się z pozytywnym przyjęciem ze strony fanów. W końcu trudno zaakceptować fakt, że nowy sprzęt, który z definicji powinien być lepszy niż poprzednika pod każdym względem nie oferuje tak podstawowych elementów jak obsługa formatu MP3. Plan Sony zapewne był prosty – skłonić fanów do zaopatrywania się w filmy i muzykę za sprawą ich serwisów – Music Unlimited oraz Video Unlimited.

Wygląda jednak na to, że ludzie w japońskiej korporacji zmienili trochę sposób patrzenia na tę kwestię. Już wkrótce ma pojawić się nowa wersja firmware do PlayStation 4, która wprowadzać ma poza nowymi rozwiązaniami trochę tych, które znamy z PS3. Tak wynika z wpisów na Twitterze:

Aktualizacja powinna być możliwa do pobrania w okolicach targów Gamescom, czyli za niespełna miesiąc. Bardzo cieszy mnie fakt, że Sony poprawia zdolności multimedialne PS3. Osobiście nie doskwiera mi to specjalnie, ponieważ dzięki wejściu USB w telewizorze większość rzeczy mogę odtwarzać za jego pośrednictwem. Jednak dla wielu osób jest to po prostu uciążliwa sytuacja: sprzedali PS3, kupili jego następcę i stracili dużą część funkcjonalności. Nie wspomnę o tym, że jest to po prostu zachowanie nie fair ze strony Sony.

Ostatnia aktualizacja wprowadziła wiele dobrego do konsoli, zwłaszcza związanego z funkcją Share. Oby kolejna skupiła się na obsłudze multimediów (bo pewne jest, że przy okazji dostaniemy jakieś nowe drobiazgi, poprawę stabilności, bezpieczeństwa itp.). Na PS4 co prawda gry stoją na pierwszym miejscu i bardzo się z tego faktu cieszę, jednak Sony samo siebie spozycjonowało jako twórcę multimedialnego sprzętu do grania. I powinno się tego trzymać.