Okrągłe numery firmware urządzeń elektronicznych bardzo często zwiastują spore zmiany. Nie inaczej było z wprowadzeniem wersji 2.0 oprogramowania PS4. Sony przy okazji tej aktualizacji postanowiło pogrzebać trochę w PlayStation App i poprawić to i owo. Czym im się udało?

PlayStation App podczas premiery konsoli na jesieni 2013 roku to typowy przykład zmarnowanego potencjału. Aplikacja do zarządzania PlayStation 4 z poziomu telefonu/tabletu to doskonały pomysł, który w dodatku – dzięki popularyzacji tych urządzeń – ma duże szanse na zyskiwanie popularności. Niestety w przypadku PS App wszystko rozbiło się o fatalne wykonanie techniczne.

Pojawiła się nowa aktualizacja PlayStation App

Jakie nowości czekają na nas w PlayStation App?

Ekran powiadomień w PlayStation App

Wraz z nową aktualizacją aplikacji Sony wprowadziło bardzo dużo zmian. Przede wszystkim przebudowaniu uległ ekran główny, na którym teraz widzimy podział na trzy kategorie: „Znajomi”, „Co nowego” oraz „Na żywo z PlayStation”. Bezpośrednio z ekranu głównego możemy przenieść się do pożądanego profilu osoby znajomej, albo rzucić okiem na aktualności.

Jest to spore ułatwienie, bo skraca dostęp do najważniejszych funkcji. Wiele elementów interfejsu zbliżyło się do tego, co widzimy w menu PlayStation. Chociażby powiadomienia nie są wrzucane do jednego worka, a mamy wygodny podział na „Nowe”, „Powiadomienia”, „Zaproszenia”, „Alerty gier” oraz „Od PlayStation”. Co ważne aplikacja obsługuje również układ poziomy, więc obrót tabletu o 90 stopni poskutkuje ładnym przeskalowaniem interfejsu.

Ogólnie zmiany zaliczam na duży plus. Interfejs jest znacznie bardziej intuicyjny i przejrzysty, a aplikacja działa płynniej, jednak tu do ideału wciąż trochę brakuje. PS App jest miejscami ociężałe, poszczególne ekrany potrafią ładować się parę sekund, a próba oglądania gameplayów na żywo przenosi nas do strony Twitcha. Liczę, że kolejne aktualizacje skupią się na dopracowaniu tego aspektu. Gdy prędkość działania aplikacji PlayStation zbliży się do liderów pod tym względem w Google Play, albo App Store, to będziemy mogli mówić o bardzo dobrym mobilnym „przedłużeniu” PS4. Obecnie jeszcze bardzo dobrze nie jest, ale nie można już powiedzieć, że jest źle.

Wszystko idzie w dobrym kierunku i z PlayStation App w końcu można korzystać z przyjemnością.