Dotychczas gdy widziałem w swojej konsoli informację o dostępnej aktualizacji wiedziałem, że czeka mnie ostre narzekanie w tekście na stronę. Tym razem będzie inaczej – po tym, jak zobaczyłem listę zmian w firmware 1.70 do PS4 nie powiem na Sony (przynajmniej dzisiaj 😉 ) ani jednego złego słowa, za to pochwałą nie będzie końca. Bo nowe oprogramowanie to prawdziwa rewolucja.

Programiści Sony wyraźnie w ostatnich miesiącach rzucali wszystkie siły na pracę nad najnowszą aktualizacją oznaczoną numerem 1.70. W poprzednich update’ach liczba zmian była żenująca symboliczna (miałem nie hejtować dzisiaj Sony 🙂 ), zwłaszcza opierała się na poprawkach błędów.

Teraz jednak zostaliśmy wręcz zalani liczbą zmian i poprawek, a gdy zobaczyłem, że w menu konsoli changelog nie mieści się na jednej stronie wiedziałem, że Sony się przyłożyło. Oto jakie zmiany zaszły:
Główne funkcje aktualizacji oprogramowania systemu do wersji 1.70:

Do obszaru zawartości dodano aplikację [SHAREfactory]. Możesz jej użyć, by dodawać komentarze i naklejki do zapisanych w systemie PS4 klipów wideo. Możesz też zmienić muzykę i obrazy w tle klipów wideo
Możesz teraz kopiować zapisane w systemie PS4 klipy wideo i zrzuty ekranu na urządzenie pamięci masowej USB.
Do obsługiwanych rozdzielczości transmisji przy użyciu serwisów Ustream i Twitch dodano opcję [Najlepsza HD]
Możesz teraz zapisywać swoje transmisje w usługach online. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w witrynie usługi online.
Możesz teraz regulować jasność paska świetlnego w kontrolerze DUALSHOCK 4. Opcja [Jasność paska świetlnego DUALSHOCK 4] została dodana w obszarze (Ustawienia) > [Urządzenia] > [Kontrolery].
W obszarze (Ustawienia) > [System] dodano opcję [Włącz HDCP].

Inne nowe lub zmienione funkcje w wersji 1.70

Udostępnij:

Możesz teraz wybrać długość zapisywanych klipów wideo. Może ona wynosić 1, 3, 5, 10 lub 15 minut. Ustawienie znajduje się w obszarze [Ustawienia udostępniania] > [Ustawienia klipów wideo] > [Długość klipu wideo].
Do obszaru zawartości dodano aplikację (Galeria zrzutów). Możesz jej użyć, by zobaczyć zapisane zrzuty ekranu i klipy wideo.
Po wybraniu w menu funkcji Udostępnij opcji [Transmituj rozgrywkę] zrzuty ekranu i klipy wideo nie będą zapisywane. Aby zapisać zrzuty ekranu, wybierz [Prześlij zrzut ekranu] lub naciśnij przycisk <trójkąt>. Aby zapisać klipy wideo, wybierz [Prześlij klip wideo] lub naciśnij przycisk .
Możesz teraz ustawić, komu w serwisie Facebook będą udostępniane zrzuty ekranu i klipy wideo.
Opcja [Ustawienia udostępniania] > [Ustawienia klipów wideo] > [Wskazuj sceny zablokowane do nagrywania wideo] jest teraz domyślnie włączona.
Zmieniono nazwę opcji [Ustawienia udostępniania] > [Zarządzaj informacjami o koncie] na [Połącz z innymi usługami].
Opcja [Zatrzymaj transmisję] znajduje się teraz w obszarze [Ustawienia transmisji]
Możesz teraz udostępniać swoje prawdziwe nazwisko i zdjęciowe profilowe bliskim znajomym swoich bliskich znajomych. Twoi bliscy znajomi to znajomi, którzy zaakceptowali Twoje prośby o podanie prawdziwego nazwiska lub których prośby o to samo zostały zaakceptowane przez Ciebie. Ustawienie znajduje się w obszarze [PSN] > [Ustawienia prywatności] > [Prawdziwe nazwisko i zdjęcie profilowe].

Ustawienia:

W obszarze [Ustawienia odtwarzania wideo] dodano opcję [Język], [Zarządzanie danymi Blu-ray Disc] oraz [Zezwól na połączenie z Internetem].
Opcje [Ustawienia logowania] i [Inicjalizacja] > [Usuń użytkownika] znajdują się teraz w nowo dodanym obszarze [Użytkownicy].
Możesz teraz ustawić wygaszacz ekranu. W obszarze [Dźwięk i ekran] dodano opcję [Uruchom wygaszacz ekranu].

Inne:

W obszarze (Powiadomienia) dodano opcję [Od PlayStation]. Będziesz otrzymywać powiadomienia i inne informacje od PSN.
Możesz teraz sortować trofea według poziomu rzadkości.
[Redukcja zniekształceń] została dodana do opcji dostępnych podczas odtwarzania wideo.
Możesz ustawić zdjęcie profilowe przy użyciu PlayStation App. Aby użyć tej funkcji, musisz zaktualizować PlayStation App do wersji 1.70 lub nowszej.
Możesz teraz obsługiwać klawiaturę programową przy użyciu panelu dotykowego.
Możesz teraz przesłać zażalenie w sprawie nieodpowiedniego zdjęcia profilowego lub transmisji.

Uff…sporo tego, sami przyznacie? Co mnie najbardziej cieszy? Trzy rzeczy. Po pierwsze oczywiście rewolucja w działaniu funkcji Share. Od teraz wszystkie materiały będziemy mogli obrabiać w znacznie większym stopniu już na konsoli, ale co ważniejsze będziemy mogli zgrywać je bezpośrednio na pendrive’y. Doszła też możliwość regulacji czasu nagrywania – oby w końcu skończyły się problemy z tym, że konsola nagrywa nie ten fragment rozgrywki, który chcieliśmy.

Do tego dochodzi możliwość ściemnienia Light Bara w DualShocku 4. Nie można go co prawda wyłączyć całkowicie, ale mnie stopień przyciemnienia w zupełności zadowala. Na koniec w końcu dostaliśmy możliwość wyboru swojego unikalnego avatara, którego jednak możemy dodać jedynie z poziomu aktualizacji PlayStation App. Jeszcze tego nie testowałem, ale sądzę, że będzie można wgrać w ten sposób dowolną grafikę.

To mi się podoba – Sony naprawdę stanęło na wysokości zadania. Są oczywiście w oprogramowaniu PS4 pewne braki, jak brak odtwarzania plików MP3, ale moim zdaniem kluczowe braki zostały zlikwidowane i za to należą się osobom zajmującym się oprogramowaniem w PS4 oklaski.