W czasach walki z systemami wymiany linków warto wrócić do “tradycyjnej” metody tworzenia linków, czyli budowania zaplecza tematycznego. Szczególnie, jeśli myśli się o długoterminowym pozycjonowaniu. Osobiście cenię sobie dywersyfikację, nie lubię podejścia typu “WordPress dobry na wszystko” albo “Joomla jest łatwa w konfiguracji, to się nada”, więc co jakiś czas próbuję nowe CMS-y. Cztery ciekawsze opisuję poniżej.
Habari

Habari to platforma blogowa, zbudowana w oparciu o “nowoczesne metody programowania, wykorzystujące w pełni potencjał nowoczesnych hostingów”. Jest to nadal projekt w raczej wczesnej fazie produkcji – brakuje kilku funkcjonalności, jest kilka niedoróbek… Ale zamiast stawiać kolejnego WP można spróbować Habari, szczególnie, że jedna instalacja obsłuży kilka domen (interesujące w kontekście tworzenia farm blogów).

Główna zaleta:
Dość łatwa możliwość podpięcia wielu domen pod jedną instalację. Na każdej domenie może być odmienna konfiguracja, inne wtyczki i naturalnie osobna treść.

Wady:
-brak polskiej wersji,
-bardzo mało skórek,
-nie działa z PHP 4.x (choć to w zasadzie zaleta 😉 ).
Silverstripe

Silverstripe – można by powiedzieć, że to jeszcze jeden zwyczajny CMS. To, co jednak nieco wyróżnia go z masy innych to widgety, czyli wtyczki, które instaluje się prościej niż w WP. Wiele z nich pobiera automatycznie treści – tworzy to sporo “wartościowych” podstron. Warto też zauważyć, że Silverstripe uczestniczył w zeszłym roku w “googiel Summer of Code” (PS. wczoraj na blogu googiel-polska ukazał się wpis z relacją Wojtka Szkutnika, który wykonał w ramach GSC aż 29 projektów dla tego CMS-a).

Główna zaleta:
Moduły automatycznie pobierające treści otagowane danym słowem z Technorati, Flickr-a i Youtube.

Wady:
-dość toporny interface,
-wymagane PHP 5.x,
-bywa zasobo- i pamięciożerne.
sNews

sNews jest małym (ok. 110kB) jednoplikowym (+skórka) skryptem, na którym można postawić zarówno stronę statyczną, jak i serwis z systematycznie dodawanymi rzeczami. Tworzy ładne URL-e, posiada opcję kategoryzacji, możliwość komentowania przez użyszkodników i wbudowany formularz kontaktowy z zabezpieczeniem przed spamowaniem. Słowem: przyzwoity CMS bez udziwnień i zbędnych bajerów.

Główna zaleta:
Mając gotowe teksty, stworzenie strony to kwestia 5-10 minut!

Wady:
-oryginalny skrypt trzeba lekko podrasować pod kątem SEO,
-instalacja mogła by być prostsza – trzeba samodzielnie wykonać zapytanie MySQL,
-średni wybór skórek.
CMSimple

CMSimple – kolejny “mikrusek” o nieco jednak mniejszych możliwościach niż sNews i z kilkoma wadami pod kątem SEO. Rekompensuje to jednak jedną zasadniczą sprawą: treść umieszczana jest w jednym pliku, który można wcześniej samodzielnie stworzyć czy to pisząc “z ręki”, czy automatem; podstrony są rozdzielane tagami

,

, itd. Dodatkowym atutem jest spora liczba gotowych skórek dla CMSimple.

Główna zaleta:
Treść umieszczana na stronie znajduje się w jednym pliku.

Wady:
-niepełna optymalizacja SEO (niestandardowe URL-e i &title>),
-trudności z pełną implementacją języka polskiego i kodowania utf-8,
-przy kilkusetkilobajtowej treści kłopoty z wydajnością.