Sprzęt jeździecki

Jazda konna to nie tylko jedna z wielu dyscyplin sportowych. Dla wielu osób jest to po prostu pasja, hobby. Nie mniej jednak wbrew pozorom wcale nie jest ona łatwa. Należy mieć pewne umiejętności, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno sobie, jak i koniowi.
Na samym początku z całą pewnością warto uczęszczać na lekcje jazdy konnej pod okiem fachowców. Potrafią oni przekazać wiedzę, a także udzielać porad i wskazówek. Dzięki temu można stać się nie tylko dobrym jeźdźcem, ale także wiedzieć jak postępować, gdyby coś się działo.
Oczywiście do jazdy niezbędny jest sprzęt jeździecki. Niezbędny jest specjalny kask do jazdy konnej, który nazywa się toczek. Zabezpiecza on głowę i kark w razie upadku, czy uderzenia. Ważne są też odpowiednie buty do jazdy konnej, które zapewniają stabilną pozycję w siodle.
Nie można zapomnieć też o tak istotnej kwestii, jak wyposażenie i sprzęt dla konia.
Do jazdy konnej niezbędne jest siodło. Powinno być ono dopasowane do konia, nie może być ani zbyt luźne, ani zbyt ciasne. Koniecznie trzeba się zaopatrzyć także w wodze i kantar. Te elementy dają możliwość sterowania koniem podczas jazdy i wydawania mu pewnych poleceń. Dzięki odpowiedniej reakcji wodzami zwierzę wie, kiedy na przykład ma się zatrzymać, a kiedy przyspieszyć.
Jazda konna może być bardzo przyjemna i pasjonująca, jednak niezbędne są umiejętności, które zapewniają bezpieczeństwo zarówno jeźdźcowi, jak i koniowi. Doświadczenie sprawia, że rzadziej dochodzi do wypadków, czy różnych niebezpiecznych sytuacji.