Nadszedł czas, bym również ja podzielił się z Wami swoimi prognozami na najlepsze gry, które będą czekać na posiadaczy PlayStation 4 w 2014 roku. Na ich niedobór nie powinniśmy narzekać, więc czeka mnie niełatwe zadanie i piekielnie ostra selekcja.

W przeciwieństwie do tekstu Kamila, który podsumował również mijający rok, ja skupię się na tym, co czeka nas w najbliższych miesiącach. Jest to spowodowane faktem, że pod względem gamingowym mój 2013 rok polegał bardziej na oczekiwaniu na PS4, jak również ogrywaniu archiwalnych tytułów, z którymi nie miałem możliwości zapoznać się wcześniej. Bo chociażby Mass Effecta 3 nie zaliczymy do najlepszych gier 2013, prawda? A dla mnie to była najlepsza pozycja, w jaką grałem w ostatnich 12 miesiącach.

Ale przechodząc już do sedna, czyli gier, na jakie najbardziej czekam w 2014 roku, to podobnie jak Kamil muszę przyznać, że miałem spory problem z wybraniem ostatecznej trójki gier. W związku z czym uznałem, że zamiast siedzieć i główkować opiszę cztery gry, które zostały już zapowiedziane i wiemy, że (jeśli nie zdarzy się żadna apokalipsa zombie) pojawią się w najbliższych miesiącach.

DriveClub

Gra, na którą powinniśmy czekać najmniej to samochodówka stworzona przez uznane studio Evolution, które na swoim koncie ma takie serie jak WRC, czy Motorstorm. Jeśli dodam, że były to jedne z moich ulubionych gier zarówno na PS2, jak i PS3 to dla nikogo nie powinno dziwić, że na DriveClub czekam z wypiekami na twarzy. Po trailerach i gameplayach widzę, że możemy mieć do czynienia z samochodówką, jakiej bardzo brakuje na rynku. Oferującej zręcznościowy, ale nie do przesady model jazdy, a także – niestety już trochę zapomniane – zamknięte trasy. Wyścig to wyścig, powinien mieć start, metę i konkretnie wytyczoną trasę. Tworzenie otwartego środowiska jest dobre w GTA, ale nie w grach typowo ukierunkowanych na ściganie się.

Dodatkowo w DriveClub otrzymamy świetną oprawę graficzną, ciekawe aspekty społecznościowe, najlepsze samochody dostępne na rynku i widok z kokpitu – czego chcieć więcej?

The Order: 1886

Gra wciąż osłonięta jest lekką mgiełką tajemnicy, ale z informacji które wiemy możemy zakładać, że deweloperzy z Ready at Dawn mogą dostarczyć nam prawdziwy hit. Trochę o warstwie fabularnej tej gry pisałem już tutaj i tutaj, więc wszystkich pragnących poznać więcej szczegółów zapraszam do zapoznania się z tymi linkami.

Jak na razie nie widzieliśmy zbyt wiele czystego gameplaya z gry, co jest moim zdaniem jedynym znakiem zapytania stojącym przy The Order: 1886. Graficznie ta produkcja będzie plasowała się w ścisłej czołówce. Jeśli chodzi o design świata będzie podobnie. Ale czy będzie się w nią przyjemnie grało? Tego jeszcze nie wiemy, ale jeśli weźmiemy pod uwagę, że za przygody członków tytułowego Zakonu odpowiada Ready at Dawn, którzy spędzili długie lata dłubiąc przy różnych grach z serii God of War, to o poziom nie powinniśmy się martwić.

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Tej gry nie mogło zabraknąć w zestawieniu. CD PROJEKT RED dawno wskoczył do światowej czołówki twórców gier i teraz ma szanse jeszcze umocnić swoją pozycję. Wszystkie dotychczas udostępnione materiały z gry pokazują, że nowa gra o Wiedźminie, która po angielski nosi nazwę Witcher 3: Wild Hunt może powalczyć o koronę najlepszej gry RPG 2014 roku.

No i posiadacze konsol Sony w końcu będą mogli zagrać w przygody Geralta na swoich maszynach. O ile w przypadku poprzednich części serii różne niekorzystne zdarzenia spowodowały, że na PS3 nigdy ich nie zobaczyliśmy, o tyle w przypadku trzeciej odsłony nie powinno być już żadnych problemów.

Project CARS

Z ostatnią grą w zestawieniu miałem problem, bo mocno kusiło mnie, aby wstawić do niego Watch Dogs, albo inFamous: Second Son. Jednak rzut okiem na najnowsze gameplaye z samochodówki tworzonej przez Slightly Mad Studios sprawił, że to właśnie ona znalazła się w tym tekście. DriveClub będzie świetną grą dla poszukiwaczy bardziej zręcznościowego podejścia do wyścigów. Project CARS będzie prawdziwą ucztą dla miłośników samochodowych symulatorów.

Poniżej znajduje się przykładowy film z gry, ale wszystkim polecam zapoznać się z całą playlistą dostępną na YouTube. Można znaleźć tam grę, która pod względem graficznym zjada na śniadanie Gran Turismo i wszystko inne co zostało co zostało stworzone w gatunku gier wyścigowych. Dbałość o szczegóły, efekty świetlne – to wszystko sprawia, że już teraz chciałbym zobaczyć, jak ta gra prezentuje się na telewizorze, a nie na skompresowanym filmie na YT. Do tego dochodzi model jazdy, który według głosów osób, które Project CARS grały ma nie ustępować najlepszym grom na rynku.

To były cztery gry na PS4, na które w chwili obecnej czekam najbardziej w 2014 roku. Ale to oczywiście nie jedyne pozycje, którymi warto się zainteresować. Są przecież wspomniane wyżej Watch Dogs i inFamous: Second Son. Już niedługo pojawi się Thief, a kolejna część Metal Gear Solid też jest już bliżej, niż dalej.

Do tego oczywiście dochodzą gry, które nie zostały jeszcze zapowiedziane. Być może niedługo listę tę trzeba będzie uzupełnić o Uncharted na PS4, jeśli okaże się, że Naughty Dog uwiną się przed Świętami 2014. Dojdą kontynuacje znanych serii. Teraz część osób może narzekać, że na PlayStation 4 nie ma w co grać. W przyszłym roku nikt nie będzie jojczył, wszyscy będą grać…