Zobacz trailer Uncharted 4. Nawet jeśli widziałeś już zwiastun z tegorocznego E3, obejrzyj go jeszcze raz natywnie w 60 klatkach na sekundę – różnica w stosunku do 30fps jest niesamowita … i ta cyfrowa mucha 😉

Każdy z nas czekał na ten zwiastun do końca konferencji PlayStation E3. Każdy wiedział, że Sony nie może nie wspomnieć o kolejnych przygodach Nathana Drake, po zeszłorocznym oficjalnym potwierdzeniu istnienia kolejnej części Uncharted. Jednak to co zobaczyliśmy w pierwszym tegorocznym zwiastunie, przeszło moje najśmielsze oczekiwania.

Pięknie wygląda Paryż w czasie rewolucji francuskiej z kilkutysięcznym tłumem. Świetnie wygląda Nowy Jork rozłożony na łopatki super grypą. Nic to jednak w stosunku do starszego trochę, jak zwykle poobijanego Nathana. Patrzę na to w ten sposób. Jeżeli – jak oficjalnie podaje Naughty Dog – jest to scena wyjęta z silnika gry, to każda inna gra wygląda przy tym blado.

Do tego trzeba patrzeć na to jak na cut-scenkę, a nie gameplay. Według mnie, że ten zwiastun należy porównywać z pierwszą częścią Uncharted na PS3. Spece z Naughty Dog wtedy dopiero się uczyli co można wycisnąć z PlayStation 3 i myślę, że teraz uczą się tego samego na PlayStation 4.

Jeżeli pierwsza odsłona Uncharted na PS4 (a może ostatnia, wszak tytuł „A Thief’s End” sugeruje, że może tak być) wygląda tak wspaniale, to jak będzie wyglądać Uncharted 5, czy The Last of Us 2?
Docelowo Naughty Dog dopieszcza gameplay w 1080p/60fps, zaś już teraz (ponad rok przed premierą) model Drake-a zawiera ponad dwa razy więcej poligonów niż Joel z The Last of Us na PS3.

Na temat fabuły nie należy się chyba zbytnio rozwodzić, bo poza tym, że będziemy szukać legendarnego skarbu i tego, że z racji tytułu i rozmowy w czasie zwiastuna może być to ostatnia odsłona serii wiadomo niewiele, żeby nie powiedzieć prawie nic. Patrząc na ten zwiastun po raz pierwszy widać zacieranie się efektu Uncunny Valley (kiedy to postacie w grach zaczynają przekraczać granicę sztucznie wyglądających manekinów i zbliżają się do granicy żywej osoby). Wspomniana zaś na początku mucha na skroni Dreaka wygląda jak najbardziej prawdziwie, a nie jak z gry 🙂

Trailer w wersji 1080p/60 fps można znaleźć na stronie Naughty Dog. Zwiastun w trochę gorszej jakości (spowodowanej kompresją YouTube, ale wciąż w 1080p) znajduje się poniżej.