Początki konsoli nowej generacji od Sony nie wyglądały kolorowo, jeżeli chodzi o narzędzia do komunikacji głosowej. Na pochwałę zasługuje fakt dołączenia monohedsetu, który pomimo słabej jakości spełniał swoje podstawowe zadanie i zachęcał graczy do rozmów. Jednakże dopiero aktualizacja 1.60 wprowadziła wsparcie zestawów słuchawkowych dedykowanych dla PlayStation.
Mono headset

Mono headset, dodawany za darmo do każdego zestawu z PlayStation 4, jest urządzeniem bardzo prostym i słabym jakościowo. Został wykonany ze średniej klasy plastiku, ale słuchawka dobrze trzyma się na swoim miejscu. Można używać go zarówno do chatu głosowego, jak i przepuścić przez niego cały dźwięk z konsoli.

Cena: – brak

Jakość dźwięku – 3/10

Jakość mikrofonu – 3/10*
PlayStation Vita In-ear headset

PS-VITA-HEADPHONES-1

Jeżeli posiadacie handheld’a i zakupiliście wcześniej zestaw słuchawkowy dedykowany dla tej platformy, warto używać go również do grania na PlayStation 4. Jakość dźwięku oraz mikrofonu jest całkowicie zadowalająca i pozwala komunikować się bez przeszkód. W zestawie otrzymujemy 3 pary nakładek na uszy, różniących się wielkością. Same słuchawki nie są zbyt wygodne, ale dobrze trzymają się w uszach.

Uwaga! Aby włączyć mikrofon suwak musi być ustawiony na OFF. Jest to błąd fabryczny i każdy egzemplarz, z którym do tej pory się spotkałem posiadał go.

Cena: – ~70 zł**

Jakość dźwięku – 5/10

Jakość mikrofonu – 5/10*
Wireless Stereo Headset PS3

Jak wspomniałem wyżej, po aktualizacji 1.60 otrzymaliśmy możliwość użytkowania dodatkowych modeli zestawów słuchawkowych, dedykowanych specjalnie dla konsol PlayStation. Na pierwszy ogień idzie Wireless Stereo Headset, stworzony na potrzeby PS3. Plastik obudowy jest dobrej jakości, wytrzymały, całość nie trzeszczy, nie skrzypi i jednocześnie zachowuje elastyczność. Niestety wysuwany mikrofon, który znajduje się po naszej lewej stronie nie jest już tak porządnie wykonany. Wydaje się być bardzo delikatny i podatny na uszkodzenia mechaniczne. Po tej samej stronie znajduje się również panel, dzięki któremu wyregulujemy głośność, a także wyłączymy urządzenie.

Jeżeli planujecie używać tego zestawu jedynie do komunikacji głosowej, to warto używać dźwięku stereo. Głos rozmówcy jest wyraźny i czysty. Dźwięk w trybie surround dobrze oddaje wrażenie przestrzeni, aleprzede wszystkim nadaje się do gier, które kładą nacisk na orientację w otoczeniu, jak produkcje FPS.

Mikrofon jest dobrze umiejscowiony i przesyła głęboki oraz wyraźny głos. Jedynym mankamentem jest wysoka czułość, przez co często podczas konwersacji usłyszymy szumy tła.

Cena: – ~300 zł**

Jakość dźwięku – 7/10

Jakość mikrofonu – 6/10*
Pulse Wireless Stereo Headset PS3

Słuchawki te należą do grona najdroższych, ale też i najlepszych odbiorników dźwięku dedykowanych dla konsol Sony. Mogą zostać podłączone zarówno przez wejście jack, jak i bezprzewodowo przy użyciu USB.

Co znajdziemy na słuchawkach?

Dwa suwaki: MIXER odpowiedzialny za balans dźwięku z czatu oraz BassImpact wzmacniający poczucie „drgania” basów
Przycisk Virtual Sound System
Wyłącznik mikrofonu
Power
Przycisk MODE, zmieniający ustawienia funkcji BassImpact

Słuchawki testowane przy grze Assassin’s Creed sprawowały się bardzo dobrze, świetne odgłosy fal uderzających o pokład czy dźwięki tła. W Blacklight Retribution wszystko działa jeszcze sprawniej. Odgłosy kul świstających nam nad głową, kroki przeciwników oraz wybuchy potęgowały wrażenie dźwięku przestrzennego.

Headset nie wypada gorzej podczas rozmów na czacie głosowym. Głos rozmówców jest czysty oraz wyraźny i chociaż mikrofon nadal nie jest idealny, to umożliwia swobodne prowadzenie konwersacji, nawet lekko ściszonym głosem.

Słuchawki są wygodne, ale ich waga sprawia, że przez cały czas użytkowania zdajemy sobie sprawę z tego, że mamy je na głowie.

Cena: – ~600 zł**

Jakość dźwięku – 8/10

Jakość mikrofonu – 7/10*
Gold Wireless Headset PS4

Ostatnie, chociaż wcale nie najgorsze, są słuchawki dedykowane dla naszej konsoli nowej generacji. Gold Wireless Stereo Headset reklamowany był jako ulepszona wersja „Pulsów”, mająca kosztować znacznie mniej. Jeszcze lepszej jakości dźwięk przestrzenny 7.1, ukryty, czuły mikrofon wyciszający szum otoczenia oraz wysoka wygoda użytkowania były głównymi hasłami marketingowymi, jakimi karmili nas technicy Sony. Co się udało, a co nie?

Zacznijmy od podstawowego pytania. Czy te słuchawki są wygodne? Jak zwykle, zależy to przede wszystkim od osobistych preferencji, rozmiaru głowy i innych szczegółów, ale ogólnie rzecz biorąc jest to najbardziej komfortowy headset który miałem przyjemność testować. Całość jest lekka i praktycznie niewyczuwalna, gąbki miękkie a rozmiar łatwo dostosować.

Jeżeli chodzi o kwestię dźwięku słyszalnego, to nie widzę znaczącej różnicy pomiędzy tym zestawem, a headsetem „Pulse”. Zarówno muzyka, filmy jak i oczywiście gry brzmią świetnie. Bassy są wyraźnie podkreślone, a komunikaty głosowe nie zlewają się z dźwiękami rozgrywki.

Największy postęp techniczny względem poprzedniego modelu widoczny jest w jakości mikrofonu. Nie było żadnych problemów z komunikacją. Urządzenie znajduje się wewnątrz obudowy, dzięki czemu o wiele lepiej wytłumia odgłosy tła, ale jednocześnie jest na tyle czułe, żeby dokładnie wyłapywać poszczególne słowa.

Cena: – ~360**

Jakość dźwięku – 8/10

Jakość mikrofonu – 8,5/10*
PS3 Bluetooth Headset

Niestety zła wiadomość dla posiadaczy tego zestawu słuchawkowego. PlayStation 4 nie obsługuje go ani jako słuchawkę, ani jako mikrofon. Pierwszym problemem, który napotkałem podczas testów był fakt, że kabel od DualShock’a 4 nie pasował do słuchawek. Później, gdy udało mi się połączyć konsolę ze słuchawkami, to były one jedynie ładowane. Być może kolejne aktualizacje wprowadzą wsparcie, ale póki co warto zainwestować w inny headset.

* Mikrofon oceniam jako urządzenie do komunikacji dla graczy. Wysoko oceniony sprzęt nie koniecznie będzie dobrym narzędziem do nagrywania głosu.