Historia Oddziału 0284

Zaczątkiem działalności na niwie hodowlano i organizacyjnej na terenie Zachodniej Wielkopolski tj. powiatów nowotomyskiego, wolsztyńskiego i przyległych miejscowości były powstałe w latach dwudziestych i następnych XX wieku Towarzystwa Hodowców Gołębi Pocztowych „OBRA” w Zbąszyniu z prezesem Janem Wojtowiczem, „OJCZYZNA” w Grodzisku Wlkp. z prezesem Ignacym Hoffmanem, „POCZTA WOJENNA” w Wolsztynie z prezesem Franciszkiem Biskupem, „NADZIEJA” w Rakoniewicach z prezesem Stanisławem Leśniczakiem. Były to jak na owe pionierskie lata organizacje niezbyt liczne ale prowadzone za to wzorowo, gdyż warunkiem wstąpienia do Związku było zezwolenie na prowadzenie hodowli gołębi pocztowych od władz wojskowych. Związek podlegał bezpośrednio pod Ministerstwo Spraw Wojskowych i był stowarzyszeniem wyższej użyteczności publicznej. Gołąb pocztowy uznawany był wtedy za jeden z podstawowych środków łączności na wypadek wojny i traktowany był jak żołnierz.

Niestety, wybuch wojny w 1939r. przerwał działalność Związku, a okupant zakazał hodowania gołębi pocztowych, Wielu hodowców z rzewliwą łezką w oku rozstawało się ze swymi pupilami. Za nie podporządkowanie się temu drakońskiemu zarządzeniu groziła hodowcy nawet kara śmierci.

Po zakończeniu wojny nie było łatwo odbudować praktycznie nieistniejące hodowle. Co prawda niektórym hodowcom udało się w ukryciu przed wrogiem przetrzymać kilka najwartościowszych ptaków, jednak było ich naprawdę niewiele. W tej sytuacji dopiero pod koniec lat czterdziestych reaktywowane są na naszym terenie pierwsze organizacje zrzeszające od nowa hodowców gołębi pocztowych.