sterydy-anaboliczne-2Często się słyszy, że sportowcy przyjmują sterydy anaboliczne. Zwykle robią to po to, by zwiększyć swoją masę mięśniową oraz siłę. Niektórzy jednak niestety nie są do końca świadomi konsekwencji, jakie mogą wyniknąć z podawania hormonów, które odpowiadają za poważne zmiany w organizmie. Nie zapominajmy, że testosteron przyjmuje się chociażby w sytuacjach chęci zmiany płci z żeńskiej na męską.

Przykładowymi efektami działania sterydów są: wzmożony apetyt, wzrost syntezy białek, zwiększona produkcja erytrocytów, szybszy przyrost masy a także wytrzymałości mięśni i siły.
Stosując hormonoterapię przez dłuższy czas dochodzi do pewnych zaburzeń. Na przykład tkanki (głównie kości u mężczyzn) zaczynają szybciej się starzeć, pojawia się ginekomastia (nienaturalny przyrost piersi u kobiet a także mężczyzn) oraz w organizmie dochodzi do zachwiania ogólnej gospodarki hormonalnej, co może skutkować zmniejszonym popędem płciowym, choć w początkowych etapach terapii może on być wzmożony.
Dbajmy o swoje zdrowie naturalnie a sterydy anaboliczne odłóżmy w kąt.