Najlepsza metoda filtracji wody to odwrócona osmoza, jest to naturalna filtracja, bardzo często wykorzystywana w gospodarstwach domowych, powoduje, że brudne cząsteczki wody zatrzymują się na poszczególnych membranach a czysta woda, przefiltrowana zostaje w gospodarstwie użyta.

Odwrócona osmoza jest możliwa dzięki użyciu w filtracji odpowiednich membran, których otwory są bardzo, bardzo małe i to właśnie one zatrzymują zanieczyszczone cząsteczki wody.
Woda otrzymana poprzez odwróconą osmozę jest w stu procentach czysta i zdatna do picia. Filtr osmotyczny montuje się na ogół w szafce pod zlewem co powoduje, że przepływająca woda jest od razu filtrowana i
oczyszczona, taka woda jest przyjazna alergikom i małym dzieciom, wszelkie jej brudy i zanieczyszczenia pozostają na filtrze.
Filtrowana woda nie powinna posiadać ani zbyt wysokiej temperatury ani zbyt niskiej, ponieważ wszelkie wahania temperatur mogą zaburzyć działanie filtra i spowodować, że woda nie będzie dostatecznie i dobrze oczyszczona.