Knights And Merchants: The Peasants Rebellion

Cofnijmy się do roku 1998. W tym oto czasie wyszło kilka interesujących polskich gier, które można było podzielić na mocne i słabsze produkty. Do tych mocniejszych niewątpliwie zaliczał się Knights And Merchants, czyli, najprościej mówiąc, gra ekonomiczno-wojenna, dająca graczowi możliwość stoczenia pasjonujących bitw oraz wykazania się w rozbudowie gospodarki państwa. Gdzie nie spojrzeć, KAM dostawał przychylne oceny (u nas 8/10), w pełni zresztą adekwatne do swojej grywalności. Można się było zatem spodziewać, że kiedyś zostanie wydana kontynuacja i rzeczywiście jest takowa tworzona i już niebawem powinna zapełnić półki sklepowe.

Akcja gry zostanie umiejscowiona w XIII wieku, w czasach anglosaskich. Zadaniem gracza będzie wcielenie się w kapitana Królewskiej Gwardii, podczas rozpadu królestwa. Pierwszym priorytetem stanie się obrona prowincji wiernej królowi, a następnie odzyskanie utraconych terytoriów oraz zjednoczenie królestwa, co jest ostatecznym celem.

Nowy KAM będzie zawierał 14 rozbudowanych misji, po brzegi wypchanych ciekawymi zadaniami. Samo prowadzenie gry nie ulegnie większym zmianom. Znów budujemy farmy, stajnie, warsztaty, kopalnie (oraz nowe budowle: ratusz, chatę rybaka, zbrojownie), tworzymy wojsko i dbamy o prawidłowe rozmieszczenie struktur, tak aby optymalnie wykorzystać teren i transport surowców. Warto napisać, że doszły nowe towary oraz pożywienie – ryby. Pojawiły się także nowe typy broni (wyrzutnia i katapulta), a do wielu istniejących już jednostek militarnych doszły nowe, takie jak zwiadowcy oraz piechurzy.

Druga część KAM (podobnie jak poprzednia) zostanie „przyodziana” w bogatą szatę graficzną. Oprawa wizualna (opieram się tu wyłącznie na samych screenach) prezentuje niczego sobie poziom. Dużym atutem mają tu być dbałość o szczegóły oraz płynnie animowane jednostki, sprawiające wrażenie bardzo realistycznych. Wszystko to będziemy mogli oglądać w różnych rozdzielczościach, nawet tak „egzotycznych” jak 1280×960.

Prócz trybu dla pojedynczego gracza, zostanie wprowadzona także możliwość gry poprzez sieć. Swoje potyczki będziemy mogli toczyć zarówno w Internecie jak i sieci lokalnej. Do tego typu rozgrywki zostaną stworzone nowe mapy, tak jak w trybie skirmish, gdzie jest ich sześć.

Po zapoznaniu się z wszystkimi dostępnymi informacjami na temat nowego KAM liczę, że będzie to tytuł nieprzeciętny i równie dobry, co poprzednik. Czy tak się stanie, przekonamy się już wkrótce, bowiem gra jest już praktycznie na wykończeniu. Miejmy nadzieję, że początek 4 kwartału tego roku minie nam pod znakiem miłej przygody, której celem jest stoczenie ostatecznej walki i ponowne zjednoczenie królestwa.