Karma dla szczeniaków zawiera odpowiedni skład, które sprzyja ich wzrostowi. Przy zakupie żywności dla szczeniąt, zawsze upewnij się, że  lista składników karmy nie zawiera rzeczy niedozwolonych.
Składniki od których powinieneś trzymać się z daleka, aby uruchomić szczenię od kłopotów to między innymi niezidentyfikowane mięso i warzywa.
Aby uzyskać wszystkie białka, które potrzebne są dla szczeniaka, karma musi zawierać całe produkty mięsne, takie jak kurczak lub łosoś, a nie ich części, którymi są kości i wnętrzności, ponieważ są to już produkty uboczne.
Kolejny składnikiem jest syrop kukurydziany. Pochodzi on z kukurydzy, ale pozbawiony jest całej swej zawartości odżywczej, syrop kukurydziany zawiera dość dużo czystego cukru. Jest to czasem wykorzystywany przez producentów żywności dla psów, aby obniżyć koszty produkcji, co bardzo często znajduje się w taniej żywności dla szczeniąt. Składnik ten powoduje nadpobudliwość, otyłość i cukrzycę w szczeniaków, należy więc unikać go, kiedy tylko jest to możliwe.