Tej wiadomości niewielu graczy się spodziewało – po przeszło 19 latach pracy Jack Tretton odchodzi ze stanowiska CEO w SCEA (Sony Computer Entertainment of America).

W świecie Playstation to jedna z kluczowych postaci. Z marką Sony Computer Entertainment był od początku. Brał udział w tworzeniu i starcie wszystkich konsol Sony – od oryginalnego PlayStation (PSX), poprzez PS2, PS3, PSP, Playstation Move, PS Vita i na PlayStation 4 kończąc.

W latach 2007-2013 prowadził konferencje Sony na E3 – Electronic Entertainment Expo. Jako jeden z niewielu w branży gier video jako takiej był w jednej firmie od początku (odkąd Sony zaczęło pracować w przemyśle gier). Przyczyn odejścia, a także co zamierza robić zawodowo nie ujawnił, podając jedynie ogólnie iż jest bardzo zadowolony z następnego etapu w swojej karierze. Podziękował również wszystkim pracownikom za prawie dwudziestoletnią współpracę i że zostawia markę PlayStation w dobrej kondycji.

Oficjalnie odchodzi z pozycji CEO 31-go marca i zapewnia, że nie jest to żart Prima-Aprilisowy 🙂 Wiemy także kto zastąpi Jack-a po ponad siedmiu latach na stanowisku CEO 1-go kwietnia. Będzie to dotychczasowy Executive Vice President i COO w Sony Network Entertainment International – Shawn Layden.

Shawn jest weteranem w Sony Computer Entertainment, pracując w firmie przez ostatnie 15 lat. Zajmował on nawet stanowisko prezydenta w SCEJ – Sony Computer Entertainment Japan. Wygląda więc, że stery w SCEA przejmuje ktoś kto zna markę Playstation bardzo dobrze.