Igrzyska olimpijskie

Igrzyska olimpijskie to najstarsze i największe miedzynarodowe rozgrywki sportowe organizowane co 2 lata, na zmianę letnie i ziomowe i odbywające się w różnych krajach świata. Głównymi założeniami tych pojedynków są przede wszystkim przyjaźń wszystkich narodów oraz sportowa rywalizacja.

Piewrsze igrzyska w historii świata zostały rozegrane w Olimpii w Grecji i były rozgrwane co 4 lata z kilkoma przerwami.
Nowożytne igrzyska wciąż odbywają się co cztery lata, lecz z podziałem, od 1896 roku odbywają się letnie a od 1924 roku ziomowe.
Dla wielu sportowców, igrzyska to jedne z najważnieszych zawodów w karierze.

Rozgrywki te mają swoje własne symbole kształtowane od początku istnienia tych zawodów. Najważniejszym symbolem i najbardziej znanym jest flaga olimpijska, która przedstawia 5 przecinających się kół o różnych kolorach, które symbolizują 5 kontynentów.
Drugim najbardziej znanym symbolem olimpijskim jest ogień olimpijski. Jest on zapalany od promieni słonecznych w ruinach świątyni Olimpii. Od tego miejsca sztafeta olimpijska rusza w kierunku miasta w którym odbywają się zawody, podawana z rąk do rąk przez biegaczy. W trakcie takich biegów od 1936 roku, płomień olimpijski zgasł siedmiokrotnie.

Oprócz symboli, bardzo znane są także ceremonie, otwarcie i zamknięcia. Podczas tej pierwszej następuje prezentacja zawodników każdego państwa a w drugiej jest dekoracja zwycięzców oraz spektakl gospodarzy igrzysk oraz miasta następnych zawodów.