PS4life

Aktualizacja oprogramowania 1.75 na PlayStation 4 – wsparcie Blu-ray 3D jest, ale po zapowiedziach liczyłem na więcej

Gdy Sony poinformowało o tym, że w nowej aktualizacji firmware planuje skupić się na poprawie obsługi multimediów liczyłem na poważny update. Rzeczywistość okazała się niestety mniej kolorowa, odtwarzacz PS4 wciąż może wzbudzać lekkie politowanie i gdyby nie Microsoft, to tej aktualizacji pewnie w ogóle byśmy teraz nie zobaczyli.

Gdy na mojej konsoli pojawił się dzisiaj komunikat, że pojawiła się aktualizacja oprogramowania systemu oznaczona numerem 1.75 byłem bardzo ciekaw co wprowadza. Oto jak prezentuje się lista zmian:

 • Obsługiwane jest teraz odtwarzanie Blu-ray 3D.
 • Poprawiono jakość dźwięku podczas odtwarzania filmów na dyskach DVD i Blu-ray Disc z szybkością 1,5x.
 • Komunikaty systemu wyświetlane wcześniej w prawym górnym rogu ekranu wyświetlają się teraz w lewym górnym rogu ekranu.
 • W obszarze [Ustawienia] > [System] > [Automatyczne pobieranie i przesyłanie] dodano ustawienie [Polecana zawartość]. Jeśli włączysz to ustawienie polecana zawartość z PlayStation Store będzie automatycznie pobierana, gdy system PS4 jest włączony lub w trybie czuwania.

O Blu-ray 3D wiedzieliśmy wcześniej. Sony dodało obsługę tej technologii z jednej przyczyny – bo nie chciało być gorsze od Microsoftu. Firma z Redmond wprowadziła tę opcję niedługo do Xboxa One i programistom z Sony „nagle” udało się zaimplementować tę funkcję na PlayStation 4. Przypomnę tylko, że Blu-ray 3D jest od dawna wspierane przez PS3, a PS4 pojawiło się na rynku grubo ponad pół roku temu i klienci od początku prosili o dodanie tej opcji z zerowym skutkiem. Dalszy komentarz jest zbędny.

Pozostałe zmiany są właściwie pomijalne. To, że komunikat systemu wyświetli się z drugiej strony ekranu raczej nie sprawi, że ktoś wstanie i zakrzyknie „Tak, teraz wiem, że decyzja o zakupie PlayStation 4 była słuszna!”, podobnie jak lepsza jakość dźwięku podczas przyspieszonego odtwarzania z prędkością 1,5x. Polecana zawartość to też żadne „killer feature”.

A tymczasem wciąż czekamy na obsługę plików MP3 przez PlayStation 4, czy różnych formatów wideo na nośnikach zewnętrznych. O obsłudze DLNA już nie wspomnę nawet. To nie są super zaawansowane funkcje i powinny być wspierane przez PS4 od samego początku. Tym sposobem nie zachęci się użytkowników do korzystania z usług streamingowych Sony. Można ich jedynie zniechęcić, zwłaszcza takimi akcjami jak ta z Blu-ray 3D. Bo skoro tę funkcję Sony wdrożyło niemal od ręki, to ciężko jest mi uwierzyć, że np. obsługa MP3 też nie czeka gdzieś gotowa na dyskach twardych należących do japońskiej korporacji…

O autorze Wyświetl wszystkie posty

avatar

Michał Strzyżewski

 • Bogumił Jachimowicz

  może kiedyś doczekamy się właściwej aktualizacji…

 • Rafał Kuźmiński

  Mi najbardziej przeszkadza brak ustawienia priorytetu pobierania oraz brak skype, youtube czy radia. Skoro w Vicie zrobili to bez problemu, to czemu na PS4 nie da rady?

  • Bogumił Jachimowicz

   jest to nieco zabawne, gdy z ps4 przełączam się na ps3 aby obejrzeć film czy też posłuchać muzyki… Tak to chyba nie powinno wyglądać.

 • Adam Perz

  Może być też tak, że Sony chciało za jednym zamachem wprowadzić wszystko o czym piszesz + parę innych rzeczy np. w postaci wersji 2.0, a jak konkurencja ich przycisnęła to dorzucili Blue-ray 3D, bo już mieli gotowe.
  Przy takiej dużej aktualizacji mogliby ruszyć z kampanią promocyjną (najlepsze, najbardziej wszechstronne urządzenie multimedialne itp.), która przekonałaby nieprzekonanych. Myślę, że w początkowej fazie konsoli może być tak, że ważniejsi są potencjalni klienci a nie ci, którzy już dokonali zakupu. W końcu mało kto kupuje PS4 i X1, raczej wybiera jedno z dwóch. Dopiero jak wystarczająco dużo osób kupi PS4 to zacznie się rozpieszczanie stałych klientów:)

 • Przydałoby się też wsparcie dla usług chmurowych typu dropbox. Przesyłanie zrzutów ekranu czy filmów po USB jest upierdliwe. Przynajmniej dla mnie.

  • Michał Strzyżewski

   W ogóle oprogramowanie PS4 jest niezwykle zamknięte. Jest integracja z FB i Twitterem, a poza tym nic :/ A przecież powiązanie z zewnętrznymi usługami powinno być kluczowe w dzisiejszych czasach, bo stosunkowo małym kosztem znacząco rozbudowuje funkcjonalność.

 • llllukass

  kurwa mam problem…. jak wł ps4 wyskakuje tryb bespieczny i przeszukuje pamiec masową. potem kazą mi podłączyc pamiec przenosną i zaktualizowac cos tam wgl nie wiem o co chohzi jak mam pobrac ta aktalizacje ?