PS4life

Aktualizacja oprogramowania 1.75 na PlayStation 4 – wsparcie Blu-ray 3D jest, ale po zapowiedziach liczyłem na więcej

Gdy Sony poinformowało o tym, że w nowej aktualizacji firmware planuje skupić się na poprawie obsługi multimediów liczyłem na poważny update. Rzeczywistość okazała się niestety mniej kolorowa, odtwarzacz PS4 wciąż może wzbudzać lekkie politowanie i gdyby nie Microsoft, to tej aktualizacji pewnie w ogóle byśmy teraz nie zobaczyli.

Gdy na mojej konsoli pojawił się dzisiaj komunikat, że pojawiła się aktualizacja oprogramowania systemu oznaczona numerem 1.75 byłem bardzo ciekaw co wprowadza. Oto jak prezentuje się lista zmian:

  • Obsługiwane jest teraz odtwarzanie Blu-ray 3D.
  • Poprawiono jakość dźwięku podczas odtwarzania filmów na dyskach DVD i Blu-ray Disc z szybkością 1,5x.
  • Komunikaty systemu wyświetlane wcześniej w prawym górnym rogu ekranu wyświetlają się teraz w lewym górnym rogu ekranu.
  • W obszarze [Ustawienia] > [System] > [Automatyczne pobieranie i przesyłanie] dodano ustawienie [Polecana zawartość]. Jeśli włączysz to ustawienie polecana zawartość z PlayStation Store będzie automatycznie pobierana, gdy system PS4 jest włączony lub w trybie czuwania.

O Blu-ray 3D wiedzieliśmy wcześniej. Sony dodało obsługę tej technologii z jednej przyczyny – bo nie chciało być gorsze od Microsoftu. Firma z Redmond wprowadziła tę opcję niedługo do Xboxa One i programistom z Sony „nagle” udało się zaimplementować tę funkcję na PlayStation 4. Przypomnę tylko, że Blu-ray 3D jest od dawna wspierane przez PS3, a PS4 pojawiło się na rynku grubo ponad pół roku temu i klienci od początku prosili o dodanie tej opcji z zerowym skutkiem. Dalszy komentarz jest zbędny.

Pozostałe zmiany są właściwie pomijalne. To, że komunikat systemu wyświetli się z drugiej strony ekranu raczej nie sprawi, że ktoś wstanie i zakrzyknie „Tak, teraz wiem, że decyzja o zakupie PlayStation 4 była słuszna!”, podobnie jak lepsza jakość dźwięku podczas przyspieszonego odtwarzania z prędkością 1,5x. Polecana zawartość to też żadne „killer feature”.

A tymczasem wciąż czekamy na obsługę plików MP3 przez PlayStation 4, czy różnych formatów wideo na nośnikach zewnętrznych. O obsłudze DLNA już nie wspomnę nawet. To nie są super zaawansowane funkcje i powinny być wspierane przez PS4 od samego początku. Tym sposobem nie zachęci się użytkowników do korzystania z usług streamingowych Sony. Można ich jedynie zniechęcić, zwłaszcza takimi akcjami jak ta z Blu-ray 3D. Bo skoro tę funkcję Sony wdrożyło niemal od ręki, to ciężko jest mi uwierzyć, że np. obsługa MP3 też nie czeka gdzieś gotowa na dyskach twardych należących do japońskiej korporacji…

O autorze Wyświetl wszystkie posty

avatar

Michał Strzyżewski