PS4life

SHAREfactory, stream, nagrywanie – krótki poradnik

Streamy, wideorecenzje, gameplaye – to wszystko znamy już od dawna zarówno z konsol stacjonarnych, jak i z komputerów osobistych. Przy niewielkim nakładzie pieniężnym z powodzeniem można było nagrywać zarówno obraz, jak i dźwięk z rozgrywki. Poważniejsi twórcy filmów z gier inwestowali w karty AverMedia, kamerki oraz zewnętrzne mikrofony. Przeciętny Kowalski mógł być jedynie biernym odbiorcą. Wraz z premierą PlayStation 4 wszystko się zmieniło.

Nagrywanie

Znalazłeś easter-egg’a? Udało Ci się zauważyć ciekawego glitcha? Pokonałeś przeciwników w widowiskowy sposób? Dzięki ciągłemu nagrywaniu ostatnich 15 minut zawsze będziesz w stanie pochwalić się swoim wyczynem! Wystarczy, że w jakimkolwiek momencie rozgrywki użyjesz przycisku SHARE, a następnie wybierzesz opcję „Prześlij klip wideo”. Następnie nie pozostaje nic innego, jak podzielenie się swoim filmem z innymi. Na początku jedyną opcją było przesłanie filmu na portal społecznościowy, jednak po ostatniej aktualizacji została dodana możliwość zgrania klipów na urządzenie USB.

ps4_share_menu

Streaming

PlayStation 4 na dzisiejszy dzień obsługuje dwa, najbardziej popularne serwisy do streamowania. Są to Ustream.com oraz Twitch.tv, na którym przeprowadzałem test. Cieszy fakt, że funkcja dzielenia się pozwala na wiele modyfikacji. Możemy wybrać jedną z 5 dostępnych opcji ustawień jakości, w tym jedną HD. Jeżeli posiadamy podłączoną kamerę PlayStation Camera, to bez najmniejszego problemu do rozgrywki dołączymy obraz przez nią widziany. Istnieje możliwość wyświetlania komentarzy na ekranie telewizora, jednak skutkuje to nieznacznym pomniejszeniem ekranu gry.

Obsługa jest prosta i intuicyjna, więc osoby, które mają coś ciekawego do pokazania, a zarazem posiadają łącze, które poradzi sobie z przesyłem danych mogą spróbować swoich sił. Nie sądzę, aby ta opcja zainteresowała profesjonalistów z wykupionym, osobnym sprzętem do nagrywania rozgrywki, jednak zdecydowanie jest ciekawa dla zwykłych graczy.

Zrzuty ekranu

Tutaj sprawa jest w miarę prosta i przejrzysta. Możliwość zapisania widocznego obrazu mieliśmy już na konsoli starej generacji, jednak jedynie w niektórych grach. Nieco lepiej opcja ta spisuje się na Vicie, która w prawie każdym momencie pozwala na utworzenie zrzutu. Na PlayStation 4 wystarczy wcisnąć przycisk SHARE, a następnie wybrać odpowiednią opcję. Ponadto, w ustawieniach możemy dostosować działanie tego przycisku do naszych preferencji.

 97037645

SHAREfacotry

Wraz z ostatnią, większą aktualizacją nie tylko otrzymaliśmy długo wyczekiwane zdjęcie blokady HDCP, ale również proste narzędzie do obróbki tworzonych przez graczy filmów. Oczywiście montowanie i przerabianie klipów za pomocą pada nie należy do najwygodniejszych, ale Sony tym darmowym programem i tak zrobiło duży ukłon w stronę użytkowników. W wygodny i szybki sposób do naszego materiału możemy dodać jeden z czterech domyślnych motywów (SHAREfactory, PS4, The Playroom, inFamous: Second Son), a następnie w dowolny sposób modyfikować film. Sterowanie jest bardzo dobrze przemyślane. Wykorzystany został touchpad, dzięki któremu wygodnie przeniesiemy się do interesującego nas momentu.

small_2012125905

SHAREfactory oddaje do naszej dyspozycji kilka podstawowych opcji:

 • Podziel klip
 • Przytnij klip
 • Przenieś klip
 • Usuń klip
 • Głośność klipu
 • Edytuj efekty
 • Edytuj przejście
 • Dodaj komentarz
 • Dodaj muzykę

Nie jest tego wiele, ale na początek wystarczy. Po wstępnych przeróbkach możemy zawsze przenieść już zapisany materiał na komputer stacjonarny, gdzie posłużymy się o wiele bardziej zaawansowanymi programami do montażu filmu.

 10172731_753299454714515_2846974576879267042_n

Dzięki najnowszej aktualizacji SHAREfactory umożliwia jeszcze więcej:

 • Zgłaśnianie/wyciszanie muzyki
  Dwie nowe ścieżki dźwiękowe
 • Kolejne motwy motywy – strzelanka oraz piłka nożna
  Naprawiona synchronizacja eksportowanych plików audio
  Usunięto ograniczenie do 200 klipów wideo
  Dodano nowe przejście
  Naprawione mniejsze błędy i usprawnienie użytkowania aplikacji
  Ulepszony ekran przycinania muzyki
 • Cały artykuł napisany jest przeze mnie, a screeny pochodzą z mojej konsoli. Pojawił się on również na stronie myps4.pl, którą wówczas prowadziłem.
                        

O autorze Wyświetl wszystkie posty

avatar

Rafał Kuźmiński

Niepoprawny optymista, pracowity, z dużym zapałem do tworzenia. Fan serii Assassin's Creed i konsol przenośnych. Od najmłodszych lat podróżujący wraz z hobbitami po Śródziemiu, zahaczając od czasu do czasu do Wyzimy na kufelek z Geraltem.