PS4life

Wirtualna rzeczywistość wkrótce na PlayStation 4? Sony prezentuje hełm HMZ-T3Q

Telewizory robią się coraz większe – kiedyś jako duży ekran traktowaliśmy 29”, dzisiaj 46” w salonie nie robi na nikim wrażenia. Jednak pomieszczenia nie rosną, w przeciwieństwie do telewizorów, więc pewnego pułapu przekątnych „dla ludu” w przypadku tradycyjnych urządzeń nie przekroczymy. Trzeba szukać innych dróg, a jedną z nich mogą być hełmy zapewniające wirtualną rzeczywistość. Sony właśnie zaprezentowało takie cacko.

Na trwających targach CES 2014 Sony zaprezentowało hełm o oznaczeniu HMZ-T3Q, którego funkcjonalność ma być bardzo zbliżona do konkurencyjnego projektu Oculus Rift, o którym już pisał kiedyś Łukasz na naszych łamach. Z tą różnicą, że o ile Oculus Rift jest urządzeniem uniwersalnym, to produkt Sony daje nadzieję na lepszą kompatybilność z PlayStation 4 i wsparcie next-gena Sony w przyszłości.

HMZ-T3Q ma oferować użytkownikom wrażenia porównywalne do oglądania ekranu o przekątnej 750”, czyli wielkości, którą ciężko jest zmieścić w standardowym salonie między paprotką a biblioteczką. Ale nawet osoby, które mogą pozwolić sobie na duże przekątne tradycyjnych telewizorów powinny docenić rozwiązania techniczne zastosowane w hełmie Sony.

Chociażby HMZ-T3Q będzie świadom swojego położenia, co powinno być szczególnie przydatne w grach, ponieważ ruszając głową postać przez nas sterowana będzie automatycznie rozglądać się w pożądanym kierunku. W grach FPS, albo samochodówkach takie rozwiązanie będzie jak znalazł.

Sony-HMZ-T3Q

Obraz wyświetlany będzie za sprawą podwójnego wyświetlacza OLED HD, który wspierał będzie technologię 3D, wirtualny dźwięk 7.1 oraz tryb wyświetlania obrazu 24p True Cinema. Przeciwnikom kabli zaproponowano trzy godziny bezprzewodowej pracy, a gdy zechcemy połączyć hełm przez kabel HDMI czas ten wydłuża się do 7 godzin.

Musicie przyznać, że całość wygląda bardzo ciekawie. Jeszcze ciekawsza jest informacja, że na sprzęt nie będziemy musieli czekać miesiącami, ponieważ wczoraj wszedł do sprzedaży. Niestety mniej przyjemnie wygląda cena, która została ustalona w Wielkiej Brytanii na poziomie £1299. Ale w przeliczeniu na jednego cala przekątnej i tak nie wydaje się ona zbyt wygórowana :)

Na stronie Sony współpraca z PS4 nie została wyszczególniona, ale można domniemywać, że Sony nie zapomni o swojej nowej konsoli i już wkrótce będziemy mogli usłyszeć o pierwszych grach „Virtual reality ready”. Nie ulega wątpliwości, że korzystanie z HMZ-T3Q będzie wyjątkowo ciekawym przeżyciem. Gdyby jeszcze cena tej – jakby nie patrzeć – zabawki, była trochę niższa…

O autorze Wyświetl wszystkie posty

avatar

Michał Strzyżewski