PS4life

Programowa emulacja gier z PSX i PS2 na PlayStation 4? Są na to szanse

Fani klasycznych gier z poprzednich konsol PlayStation kupując PS4 nie mieli powodów do radości – na nowym sprzęcie Sony można grać jedynie w tytuły stworzone na czwartą stacjonarną konsolę Sony. Ale jest nadzieja, że wkrótce gry z PSXa i PS2 odpalimy na PlayStation 4 i to wcale nie w ramach usługi PS Now.

Postęp graficznych w grach komputerowych w ostatnich kilkunastu latach jest wręcz monstrualny. Niektórych gier z poprzednich generacji konsol lepiej sobie nie przypominać, żeby nasze dobre wspomnienia o nich nie spotkały się z brutalną rzeczywistością. Nie ukrywajmy – jedynie najlepsze graficznie gry wytrzymują starcie z dużymi telewizorami HD, reszta po prostu gwałci nasz zmysł wzroku.

Posiadacze PlayStation 4 byli dotychczas wolni od tego „problemu”, bo o żadnej wstecznej kompatybilności nie ma mowy. Kwestię gier z PS3 powinna rozwiązać usługa PlayStation Now, ale do gier z PlayStation i PlayStation 2 być może nie będzie potrzebna wcale chmura obliczeniowa. Sony już w poprzednich konsolach stosowało programową emulację gier z poprzednich generacji swoich konsol i według doniesień, do których dotarł portal Eurogamer zamierza wprowadzić ją również na PS4.

Crash-Bandicoot-3

Klasyczne gry byłyby dostępne w PlayStation Store (więc kolekcje starych gier na PSX/PS2 kurzące się na półkach raczej nie będą przeżywały drugiej młodości) i co ciekawe nie byłyby to „suche”, upscalowane konwersje. Rozdzielczość miałaby zostać podbita do natywnego HD, co przełożyłoby się na znacznie lepszą jakość obrazu – porównywalną z remasterowanymi klasykami, których sporo pojawiło się na PlayStation 3.

Na razie nie mamy oficjalnego stanowiska Sony w tej sprawie ale liczę, że japońska firma faktycznie nad czymś takim pracuje. Biblioteka klasycznych gier z konsol PlayStation jest ogromna, a tanią możliwość obcowania z nimi doceni wielu graczy. Pograć w Crasha Bandicoota na PS4? Byłbym pierwszy w „kolejce” na PlayStation Store po tę grę… :)

O autorze Wyświetl wszystkie posty

avatar

Michał Strzyżewski